LAUAMÄNG „TÄHERALLI“
Lasele vanuses 3-7a.
MÄNGU EESMÄRK
Käesoleval lauamängu sihtrühmaks on lasteaialapsed – nii nooremad kes veel tähti ei tunne kui ka suuremad kellel tähed juba vähemal või rohkemal määral selged. Mängu eesmärgiks on õpetada väikelapsed tähti tundma, vanematel lastel aga arendada sõnavara. Mäng aitab laiendada laste silmaringi läbi tähtede ja uute sõnade õppimise, samuti aitab mäng lastel tuttavamaks saada ka numbritega ja neid kinnistada. Eesmärgiks ei ole võit vaid mänguprotsessi käigus omandatud uued teadmised.
MÄNGUÕPETUS
„Täheralli“ reeglid on suhteliselt vabad, muudetavad ja adapteeritavad vastavalt erinevatele vajadustele ja olukordadele. Põhijoontes on tegemist klassikalise lauamänguga, mille mängimiseks on vaja mängunuppe, millega mööda mängulauda liikuda ning täringut mis näitab kui mitu sammu saab iga käiguga edasi minna. Käikude suunda näitavad nooled. Mängu põhimõte seisneb selles, et jäädes seisma ükskõik millisele täheruudule saab laps selle tähega seotud mõtteülesande mille ta peab täitma.
Kõige väiksemate laste puhul aitab õpetaja lastel kõigepealt kokku lugeda arvu, mille laps on täringuga veeretanud, seejärel aitab nupuga käia vastava arvu ruute edasi, samal ajal kõva häälega numbreid ette lugedes. Siis tutvustab õpetaja lastele tähte, millele nupp seisma jäi ja laps saab ülesandeks ütelda kõva häälega välja sõna mis algab antud tähega. Ülesanne täidetud, läheb veeretamise kord järgmise lapse kätte. Vastavalt vajadusele tuleb õpetada lastele uusi vajaliku tähega algavaid sõnu või anda vihjeid mis aitavad vajalikke sõnu leida ja need välja ütelda. Nii liigutakse korda-mööda täringut veeretades ja mängunupuga käies mööda mänguluda ja korratakse/kinnistatakse lastele tähti ning sõnu. Rõhk on siiski tähtede õppimisel, mitte uute sõnade õpetamisel
Suuremate laste puhul on mängu käik sama, eesmärgiks aga rohkem sõna algustähe sidumine sõna endaga. Seetõttu ei ole vaja õpetajal nii palju ette ütelda ja on vaja lasta lastel rohkem oma peaga mõtelda sobiva sõna leidmiseks. Kui tegemist on lastega kellele ei valmista etteantud tähega algava sõna leidmine raskusi, võib kasutatavate sõnade valikut kitsendada – nt. nimetada ainult loomi, nimesid vms. Võimalikuks variandiks on ka sõna asemel lause küsimine, kus vajaliku tähega peavad algama vähemalt 2 (või ka nt. 3) sõna.
Nagu juba öeldud, „täheralli“ reeglid on vabalt kohandatavad vastavalt igaühe vajadustele ja eelistustele, kõiki kriteeriume võib muuta, nt. võib kasutada täringu asemel seda et lapsed ise ütlevad numbreid mille põhjal nupuga käia. Kasutada võib piltide, miimika vms. abi mis aitab samuti ärgitada laste mõttetööd vajaliku sõna leidmiseks. Selliseid erinevaid võimalusi on mitmeid, igaühel on võimalus leida oma eelistatuim variant.